🎧Andreja Gerl: prva pomoč, nega ran in izzivi pri otrocih
Andreja Gerl je mamica dveh otrok in medicinska sestra, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč. Z nami je delila nasvete za osnovno oskrbo ran ali bolezni doma, kako prepoznati, kdaj je treba k zdravniku ter kako se je koristno pripraviti na nesreče na potovanjih. Hvala zavarovalnici Generali, ki je omogočila to epizodo. Uživajte v branju ali poslušanju najinega pogovora!
Poslušaj tudi na: Apple Podcasts
Kaj te je najbolj presentilo v prvem obdobju po rojstvu otroka?
Prvi dnevi po rojstvu starejšega sina so bili zelo mirni. Po desetih dneh pa je sin zbolel in nisem znala razumeti, zakaj je bolan ali kaj se z njim dogaja. Šli smo na urgenco in presenetilo me je, da kot diplomirana medicinska sestra tam sama nisem znala povedati, kaj je narobe z otrokom. Z nama je bil tudi mož, ki je bil na srečo bolj jasen, čeprav sploh ni iz te stroke.
Drug dogodek pa je bil, ko je najina 6 dni stara hčerkica nehala dihati in sem jo morala oživljati. To se je zgodilo dvakrat v istem dnevu. Med dojenjem se ji je zataknilo in opazila sem, da je postala težka, njene ustnice pa so pomodrele. Začela sem jo oživljati in vse skupaj je trajalo le 10 sekund, na to imam pravzaprav meglen spomin. V tem primeru sem na srečo znala preklopiti iz domačega udobja v poklicni modus in sem se odzvala.
Kako oceniti resnost poškodbe ali bolečine pri otroku?
Prednost je, da dobro poznamo, kako se otrok obnaša, ko je zdrav. Tako smo hitreje pozorni na neobičajno vedenje. Vemo, ali otrok dobro je in pije, ali kakšne volje je. Objektivni kazalniki pa so npr. frekvenca dihanja, kako otrok diha, ali pa če ima lajajoč kašelj. Seveda se v kakšnih primerih zgodi, da smo vseeno v dvomih, ali bi bilo odgovorno peljati otroka na urgenco in v teh primerih sem mnenja, da če nam nekaj ne da miru, je bolje iti k zdravniku.
Kako pa se lahko starši s tega vidika pripravimo na prihod novega družinskega člana?
Ob pričakovanju otroka pogosto pozabimo priskrbeti dobro izbrano domačo lekarno. Ta spada med osnovne potrebščine ob prihodu novega družinskega člana. V urejeni domači lekarni imamo vedno na voljo:
- kaj proti bolečinam
- kaj za zbijati visoko temperaturo
- kaj za oskrbo ran (sterilne gazice, zloženčke, fiziološko raztopino, set obližev, povoj za kakšne zvite gležnje …)
In k temu spada tudi, da se opremimo z znanjem, kako ukrepati pri npr. tujku v dihalnih poteh, ali pa pri pogostih poškodbah. Zelo koristno je znati temeljne postopke oživljanja.
V programu za srečen začetek so na voljo različni izobraževalni videi, ki pomagajo lažje razumeti dojenčka in njegov razvoj. Med njimi so tudi videi za prvo pomoč, v katerih svetujemo in pokažemo, kako lahko starši ukrepajo v primeru nesreč.
Kako pa je z opeklinami pri otrocih?
Če se otrok na primer polije z vročim čajem, je najpomembneje, da mu najprej slečemo mokra oblačila zato, da ta ne povzročijo še dodatnih opeklin, nato pa začnemo s hlajenjem. Hladimo tako, da opeklino hladimo pod hladno tekočo vodo, dokler otrok zdrži. V nekaterih primerih, npr. če se dojenček opeče po prsnem košu, je bolje hladiti s hladno krpo, saj lahko sicer pride do podhladitve. Ker so opekline zelo boleče, je pogosto koristno tudi oblažiti bolečine s protibolečinskimi zdravili, a se je glede doziranja potrebno posvetovati z zdravnikom.
Kdaj lahko tujke, kot so kamenčki in trni, odstranimo sami, in kdaj moramo poiskati zdravniško pomoč?
Če gre za majhen trn, ga seveda lahko potegnemo ven sami. Kamenčke je dobro takoj sprati pod mlačno tekočo vodo. To je odličen ukrep za doma in enako naredimo tudi mi v ambulanti. Če pa je kakšen večji tujek, pa rano obvezno povežemo in poklicemo na ambulanto za posvet.
Kaj pa je od domače lekarne nujno vzeti s seboj na potovanje?
Kaj vzamemo s seboj, je odvisno tudi od destinacije. Gotovo je koristno nekaj za oskrbo ran – obliže, povoj, pa tudi kakšna zdravila proti bolečinam in za zbijanje visoke telesne temperature. Kdaj je koristno imeti s seboj kaj za rehidracijo v primeru driske ali bruhanja. Nekateri radi vzamemo s seboj tudi kakšno mazilo proti komarjem pikom.
Zelo koristno je tudi, da se že pred potovanjem pozanimamo, kje je tam najbližja urgenca ali zdravnik, da se lahko po potrebi hitro odzovemo. Dobro se je tudi pozanimati, kako je urejeno z zdravstvom, tako da vemo na primer, kaj krije zavarovalnica ali kako je s povračili.
Si kdaj razmišljala tudi o finančni varnosti svojih otrok, o kakšnih naložbah?
Ta del sem prepustila možu. Tudi meni se zdi pomembno izobraževati otroke za neko finančno pismenost, ki je sama nikoli nisem imela. Mož pa se bolj spozna na to!
Za vse, ki vas zanima varčevanje za otroke, ima zavarovalnica Generali nagradno igro, v kateri lahko prejmete brezplačno štipendijo za otroka. Vsako leto izžrebajo nagrajenko ali nagrajenca, ki kar 5 let prejema štipendijo. V nagradi igri lahko sodelujete na tukaj.