š§ KAJ ZARES POTREBUJEMO OB ROJSTVU OTROKA
V Äetrtem podcastu se je Ajdi ponovno pridružila Janja iz Pedosane, centra gibalnega razvoja dojenÄkov in otrok. Tokrat je beseda tekla o prvi opremi in pripomoÄkih, ki jih zares potrebujemo ob rojstvu otroka. V poplavi reklam je namreÄ velikokrat težko oceniti, kaj otroÄek dejansko potrebuje. Poklepetali sta o gnezdecih, spalnih vreÄah, voziÄkih, nosilkah, avtosedežih, otroÅ”kih stolÄkih in poÄivalnikih ter pokomentirali, kaj od tega je nujno in kaj ne.
PosluÅ”aj tudi na:Ā Apple PodcastsĀ |Ā SpotifyĀ |Ā Google PodcastsĀ
Kateri kos opreme je po mnenju Pedosane kljuÄen ob prihodu dojenÄka?Ā
Prvi dve nujni stvari, ki ju priporoÄa Janja, sta voziÄek in kvalitetna (nedrseÄa) blazina za na tla. To sta dva glavna kosa opreme, ki bosta res veliko v uporabi, zato je smiselno, da vanju investiramo.Ā
Kako naj dojenÄek spi - v svoji postelji, v gnezdecu ali med starÅ”ema?
Na to vpraÅ”anje ni pravilnega odgovora - pomembno je, da si starÅ”i oz. mamice naredijo tako, kot jim ustreza. Dejstvo je, da je Å”e posebej v prvih mesecih dojenÄku prijetno, da je z neÄim obdan in da vonja mamico. Tukaj je lahko odliÄen pripomoÄek ninica, ki ga spominja na vonj, nežnost in toplino mame. Predno jo mamica da dojenÄku, naj jo za kakÅ”ni dve uri položi na svoje prsi pod majico, da se navzame njenega vonja. Ne glede na to, ali imamo gnezdece ali ne, je fino, da dojenÄka z odejico dobro pokrijemo, da je obdan z vseh strani in da ima tudi roke ob telesu.
Ali je povijanje dobro za otroka?Ā
Z vidika gibalnega razvoja mora dojenÄek imeti možnost, da se premika. Po eni strani jim od zaÄetka paÅ”e, da so prijetno obdani - bodisi poviti v tetra plenico bodisi pokriti samo z odejico, saj se zaviti v klobÄiÄ poÄutijo varno in domaÄe. Zato jim tudi paÅ”e biti v naroÄju, kjer so prijetno stisnjeni ob mamico. Po drugi strani pa se lahko dojenÄek, Äe je zavit v fiksnem položaju in se ne more premakniti, od tega tudi zbuja.
Pri spanju je sicer priporoÄljivo odlaganje dojenÄka na bok, vendar je povsem normalno, da se med spanjem premakne in obrne npr. na hrbet. V tem primeru ga v tem položaju pustimo spati naprej in ga ne popravljamo nazaj na bok.
Spalna vreÄa - ja ali ne?
Äe starÅ”i opazijo, da se dojenÄek veliko zbuja, lahko poskusijo uvesti spalno vreÄo. Morda je vzrok v tem, da zbrca odejico s sebe in ga zato zebe. S spalno vreÄo pa je ves Äas enako pokrit in ima obÄutek varnosti, saj je prijetno obdan z vseh strani. Mnogim dojenÄkom to zelo paÅ”e in poslediÄno tudi boljÅ”e spijo.Ā
Kaj pa nosilke, so priporoÄljive ali jih stroka odsvetuje?
Strokovnjaki na podroÄju gibalnega razvoja nad nosilkami niso preveÄ navduÅ”eni. Vzrok je prisiljena drža, v kateri je dojenÄek, ko je v nosilki. Dokler Å”e ne sedi sam in ni sposoben dobre poravnave svojega telesa, se uporaba nosilke odsvetuje. Prisilni pokonÄni položaj (ker paÄ mamica stoji pokonci) lahko namreÄ vodi do zakrivljenosti trupa v levo ali desno, glava je veÄino Äasa obrnjena v eno smer. Veliko bolje za dojenÄka je, da Äim veÄ Äasa preživi na vodoravni podlagi, najbolje na blazini na tleh.
Gugalniki, poÄivalniki - kako radi jih imajo dojenÄki?
Gugalnik vsekakor ni del obvezne opreme. Äe ga imajo starÅ”i doma, naj ga uporabljajo zgolj za krajÅ”i Äas. Odsvetuje se, da dojenÄka odlagamo v poÄivalnik, ko se uspava, in ga tudi ne pustimo v njem, ko enkrat zaspi. Prav tako ni priporoÄljivo, da je v njem veÄino Äasa Äez dan, da lahko mamica vmes poÄne ostale stvari. Otrok je v poÄivalniku namreÄĀ popolnoma ležeren in v fiksni poziciji na hrbtu, kar pomeni, da se ne more obraÄati, odrivati ali dvigovati. Gibalno na ta naÄin ne more napredovati.Ā
Na kaj moramo biti pozorni pri nakupu voziÄkov?
Na trgu je ogromno voziÄkov in vsak ima svoje karakteristike. Janja svetuje, da izberete takega, kijer ima Å”portni del voziÄka obliko 90-stopinjskega kota med medenico in koleni. Ne glede na naklon Å”portnega dela mora ta kot ostati enak.Ā
Kdaj je primerno koÅ”aro na voziÄku zamenjati za Å”portni del?
Optimalen Äas za menjavo koÅ”are v Å”portni del je takrat, ko je dojenÄek že sposoben poravnave telesa, ko zna kontrolirati svoje telo, dobro pivotira, se postavlja na vse Å”tiri (okoli 6+ mesecev). Äe koÅ”aro zamenjamo prej, lahko zaradi previsokega naklona dojenÄek zleze v levo ali desno in to slabo vpliva na razvoj hbrtenice. V Å”portnem delu voziÄka se dojenÄek namreÄ ne more veÄ obraÄati, ne more na bok ali na trebuh. Zato naj bo dojenÄek Äim dlje v koÅ”ari, saj je za njegov gibalni razvoj to veliko bolj priporoÄljivo.Ā
Kdaj pa dojenÄka v Å”portnem delu zaÄnemo voziti pokonci? Å ele takrat, ko se že usede sam in se lahko oprime varnostnega loka pred seboj in ob tem balansira. Torej ko veÄ samo ni naslonjen in pasiven, ampak že lovi ravnotežje. Do takrat pa naj bo Å”portni del v polležeÄem položaju s podprto medenico. Äe voziÄek nima 90-stopinjskega kota med hrbtom in stegnom, naj starÅ”i dojenÄku pod kolena položijo debel svitek tetra pleniÄk, da dobijo ta kot.
Kaj pa avtosedeži - je dovolj, da jih izberemo glede na varnostne teste?
Prav je, da starÅ”i najprej pogledajo varnostne teste in na podlagi tega nabavijo avtosedež. So pa tukaj Å”e drugi pomembni vidiki varnosti, recimo pravilen položaj otroka, ustrezna oblaÄila (ne preveÄ debelih plasti), pozicija varnostnega pasu. Äe je otrok preveÄ obleÄen, je med njegovim telesom in pasom lahko tudi do 1 cm prostora, kar je ogromno! To je lahko vzrok, da v primeru trka pride do hudih posledic, saj pas ni pritrjen tesno ob otroku. Kot drugo, varnostni pas mora potekati z vrha ramenskega obroÄa in ne nižje. Äe je otrok preveÄ obleÄen, lahko pas zdrsne nižje na ramenski del, zaradi Äesar lahko otrok ob trku spet utrpi hude telesne poÅ”kodbe. In tretja stvar - stolÄek mora biti dobro podprt s snemljivimi podpornimi blazinami za trup in medenico. Z rastjo otroka se te blazine nato snamejo.
Äe dojenÄek v lupinici oz. avtosedežu ni ustrezno podprt, je skljuÄen, kar lahko zelo slabo vpliva na njegovo predihanost. Zdrs glave naprej namreÄ onemogoÄa dober pretok oskrbe s kisikom v možganih. Zato se priporoÄa maksimalno ura in pol vožnje v kosu, nato pa je potrebno narediti pavzo, odložiti otroka na ravno povrÅ”ino za 15 minut in nato nadaljevati pot.
In za konec Å”e nasvet glede ustreznega stolÄka za hranjenje
Pri uvajanju goste hrane starÅ”em Janja svetuje, da jim dojenÄek na zaÄetku sedi v naroÄju. Otroka poskuÅ”amo ves Äas uvanjanja predvsem nauÄiti obnaÅ”anja za mizo, torej da med hranjenjem sedimo (in ne tekamo okoli ali ležimo). Pozicija v naroÄju in kasneje npr. trip trapu stolÄku dojenÄku omogoÄa dobro naravno gibanje v sedeÄem položaju (balansiranje, popravljanje položaja ob pomoÄi nog). Trip trap je za to primeren, ker ima samo dve polici, ki ju lahko po potrebi prestavljamo, ko otrok raste. Iz tega vidika je Trip trap je dobra dolgoroÄna naložba.
Odsvetujejo se zelo oblazinjeni stolÄki, kjer so dojenÄki preveÄ fiksni in pasivni; pa takÅ”ni, kjer ni naslona za noge, tako da jim noge visijo v zraku. Prav tako ni priporoÄljivo hranjenje v poÄivalniku zaradi polležeÄÄega položaja.Ā
Naj bo glavno vodilo zmernost
Zanimivo je torej, da dojenÄek ob rojstvu res ne potrebuje veliko. Preden nabavimo najrazliÄnejÅ”e pripomoÄke, je pametno premisliti, Äe jih bomo res potrebovali. Velja pa tudi tukaj kot pri vseh ostalih stvareh upoÅ”tevati zdravo pamet in naÄelo zmernosti - pretiravati ni dobro z niÄimer. NajveÄ za otrokov gibalni razvoj lahko torej storimo že samo z nakupom kvalitetne blazine za tla in ga nanjo Äim veÄ tudi odlagamo. Zakaj je to dobro, pa je Janja povedala že v drugi epizodi, ko smo govorili o gibalnem razvoju dojenÄkov.
PosluÅ”aj tudi na:Ā Apple PodcastsĀ |Ā SpotifyĀ |Ā Google PodcastsĀ